Malování pokojů, bytů, domů a komerčních prostor - MALÍŘI NATĚRAČI CZ

Volejte zdarma 800 226 226
TOP firma

Přichází ideální čas na venkovní nátěry

Máte na zahradě dřevěnou pergolu, terasu nebo nábytek? Právě přichází ideální čas na nové nátěry, aby vaše kousky vydržely krásné co nejdéle. Jak ale poznáte, co natřít právě nyní a co třeba ještě rok dva vydrží?

Proč vůbec dřevo natírat

Ochranný nátěr bezpochyby prodlouží živnost všeho dřevěného. Například, nábytku, plotu, ale často lidé zapomínají i na dřevěné podbití, protože je k němu složitější přístup. Nátěr zabraňuje vysušování dřeva, také působí preventivně proti plísním a hnilobám. V neposlední řadě se jedná i o estetiku a zpomaluje přirozené šednutí dřeva.

Čím dřevo natřít

venkovní nátěryZde se dostáváme k mnoha možnostem. Vycházíme z toho, že budeme natírat dřevo v exteriéru. Nyní záleží na tom, zdali natíráte plochu poprvé nebo už opakovaně. Při opakovaném nátěru a renovaci povrchu je ideální použít vždy stejný nátěr, jakým již byly plochy ošetřeny. Nejlepší volbou však bude silnovrstvá syntetická lazura, která chrání nejen před povětrnostními vlivy, ale je také odolná před UV zářením. Vytvoří na povrchu dřeva silnější ochranný film a může vydržet pět až šest let.

Tenkovrstvou lazurou docílíte přirozenějšího vzhledu, je možné použít ji na ploty, pergoly nebo terasy. Při prvním nátěru je možné ji smíchat se speciálním ředidlem, celý nátěr tak bude řidší, prosákne hlouběji do dřeva a bude tedy lépe odolný proti vodě. Nátěr tenkovrstvou lazurou bude potřeba opakovat přibližně po třech letech, není ale nutné zbroušení.

Často používané jsou také oleje na dřevo. Takový nátěr zabraňuje vysychání dřeva, ale budete jej muset provádět každý rok oproti lazuře, která vydrží přibližně tři až pět let.

Jak často natírat

Některé plochy stačí natírat jednou za pět let, jiné je nutné natřít každý druhý rok. Záleží nejen na kvalitě lazury, ale také na tom, jakým vlivům je daná plocha vystavená. „Z praxe víme, že některé plochy, které jsou umístěny severně, vyžadují častější údržbu. Např. kvůli tomu, že se zde více drží vlhkost,“ upřesňuje Stanislav Kralovanský, majitel malířské firmy Malíři Natěrači CZ.

Jak ale poznáte, že dřevo o nový nátěr doslova volá, je popraskaný starý nátěr. „Jakmile se stará barva začne odlupovat, do dřeva začne prosakovat voda a může začít hnít,“ dodává Kralovanský. V takové případě je potřeba plochu ihned zbrousit a dvakrát ošetřit novým nátěrem. Pokud dřevo začne černat, poškození je už nevratné. Proto je lepší nátěr provést raději o rok dříve, pokud se barva ještě neloupe. Ušetříte si tím spoustu práce a prodloužíte životnost dřeva.

 
 

Zpět

Změna preferencí cookies